Демографічна проблема і майбутнє України через призму її економіки

28 листопада 2024 року відбулося засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану УСПП.

Основне питання порядку денного – розвиток людського/трудового потенціалу: збереження економічно активного населення, удосконалення умов для розвитку ринку праці, формування підґрунтя для економічної самодостатності українських сімей, а також забезпечення громадського контролю за виконанням Плану заходів з реалізації у 2024-2027 роках Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2024 р. № 1091-р.
Після вступного слова Кінаха Анатолія Кириловича, Президента УСПП, виступила Лібанова Елла Марленівна, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України. Багато хто з виступаючих у подальшому посилався на її виступ як на нібито програмний. Елла Лібанова говорила про демографію максимально близьку до розвитку бізнесу й підприємництва та розвитку економіки – тобто про загальні концептуальні речі.
У той же час  вона не сказала про головне – про відновлення рівня народжуваності в Україні.

Щонайменше дивує, чому? Прогалину у висвітленні проблематики народжуваності дещо заповнили наступні доповідачі, зокрема Кисляк Алла Василівна, державна експертка Директорату стратегічного планування, координації політики та
євроінтеграції Міністерства соціальної політики України, і Власюк Володимир Степанович, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза»  .

Крім того, у чаті наради представник Національної академії медичних наук повідомив, що її спеціалісти хочуть і можуть бути корисними у впровадженні заходів демографічної політики.

Про більш ніж скромні результати працевлаштування ВПО і створення робочих місць – у межах кількох десятків тисяч на фоні мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) повідомила у виступі Жовтяк Юлія Сергіївна, директорка Державного центру зайнятості.
Чи не свідчить це про недостатній звʼязок центру зайнятості з реальним сектором економіки?

Якраз Власюк Володимир Степанович, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза»,
звернув увагу на потребу переселення населення, загроженого окупацією, та закріплення ВПО. Однак, як випливає,факти свідчать про зворотнє.
Підсумок підбив Кінах Анатолій Кирилович, Президент УСПП: будемо йти у напрямку стагнації нашої економіки, а значить і держави, якщо системно не вирішуватимемо демографічної проблеми у зв’язку зі створенням робочих місць. Пропозиції для Президента України, Уряду, інших компетентних інституцій будуть опрацьовані за підсумками засідання для їхнього реагування. Виклики, які переживаємо, створюють і нові можливості, підкреслив А. К. Кінах.