РП: постановка задач

10 березня відбулося перше робоче засідання Ради підприємців при Ніжинській міській раді. Присутніми були всього 10 членів з 27. Це не дозволило ухвалювати рішення. Але присутні члени ОПН були налаштовані діяти. Вносили пропозиції до плану роботи РП. Крім того, на засіданні був активним секретар міської ради Юрій Хоменко, а по відеозв’язку відповідали представники Агенції регіонального розвитку Чернігівської області на чолі з директоркою Марією Руденко. Нагадаємо, що серед завдань агенції – планувати й реалізовувати політику регіонального розвитку, поєднувати державні, регіональні та місцеві ініціативи влади, бізнесу й громадськості. Тому ОПН звернулася до АРР із запитом і отримала відповідь. Ні письмова, ні усна відповіді Марії Руденко на запитання Миколи Шкурка про бачення АРР стратегічних перспектив економічного розвитку Ніжина та її ролі в цьому не внесли ясності. А те, що міський Центр підтримки підприємництва не входить до мережі АРР,  позбавляє системного підходу у вирішенні питань розвитку економіки міста загалом і її підприємницької складової зокрема. Дана ситуація, коли АРР зосереджує свою увагу на обласному центрі, не задовольняє і потребує виправлення за участі як ЦПП, так і РП.
На запрошення Валентина Андрійця на засіданні виступив військовослужбовець Геннадій Дорошенко. Він до війни був підприємцем, а зараз перебуває на реабілітації після поранень. Він розповів про негаразди, з якими зіткнувся в тилу і які постануть перед сотнями тисяч таких як він. Це відсутність психофізіологічної підтримки, не готовність чоловіків до служби замість вибулих, наявність проблем із соціальною адаптацією демобілізованих, загроза зростання рівня злочинності за пасивності влади й громадськості. Ніби на підтвердження цього Юрій Хоменко повідомив, що вже лунають просьби дозволити російськомовний репертуар у розважальних закладах міста. А Микола Шкурко додав, що систему психоневрологічних закладів було зруйновано під час медичної реформи і ще за кілька років перед широкомасштабною війною ніжинський фельдшер з великим досвідом роботи Олексій Коротенко пропонував створити в місті мобільну бригаду невідкладної психоневрологічної допомоги. Начальниця сектору розвитку підприємництва Ярослава Ярош повідомила, що експерти ПРООН готові виділити грант у 3 тис. доларів США для ветеранської громадської організації. Тут же було повідомлено потрібний контакт.
Члени ОПН привернули увагу до ряду системних проблем, за вирішення яких повинна взятися РП.
Так, Микола Шкурко наполягав на потребі економізації діяльності Управління культури і туризму. Із майже 18 млн. грн, потрачених на культуру в 2022 році, тільки 73 тис. грн (0,4%) пішло на так звані інші заходи, решта – на забезпечення діяльності Управління культури і туризму  та його мережі. Тобто ніжинська культура працювала на саму себе (за словами заступниці начальниці управління Антоніни Купрій у їхньому штаті близько 200 працівників). А потрібно щороку виділяти хоча б кілька (краще б десятків) мільйонів гривень на самі заходи. Ці гроші потрапили б до підприємців міста як плата за послуги. Для прикладу, заходи з відзначення 375-річчя відновлення козацької держави Військо Запорозьке і 375-річчя заснування Ніжинського полку Війська Запорозького в рамках конкурсу проєктів ПРООН “тягнуть” на 0,8 млн. грн, а це не тільки матеріальна, а й національно-патріотична інвестиція в наше місто. Чиновники від культури мислять інакше – запровадили плату за користування комунальним майном для членів громади і їхніх об’єднань!
Валентин Андрієць спочатку зосередився на незадовільній роботі медичних закладів, так смертність у неврології зашкалює. Пацієнтам краще шукати порятунку в Чернігові чи Києві, якщо встигнуть. Попередній директор фірми “ЛАКС” Анатолій Литавин, активний член РП, не встиг… Юрій Хоменко додав, що в пологовому будинку роблять аборти без реєстрації в Національній службі здоров’я України, а потім просять дотацій з міського бюджету.
Далі розмова зайшла про міський ЦНАП. Швидше й простіше здійснити реєстраційні дії деінде, тільки не в Ніжині. А проблема все та ж, хронічно ніжинська – бар’єрність. Замість того, щоб обслуговувати клієнтів на робочому місці, спеціалісти намагаються робити це в приймальній… “голими руками”.  Напрошуються оргвисновки.
Сергій Кот звернув увагу на засилля монополістів у ніжинській торговельній мережі, відсутність гарантованого місця на поличках для товарів місцевих виробників, неконкурентноспроможність їхню в тендерних закупівлях. Невдовзі переглядатимуться ставки оренди землі й майна. Без глибокого аналізу доходів і витрат бюджету, пошуку реальних резервів  фінансисти виконкому підуть перевіреним фіскальним шляхом.
Ці та інші проблеми ( щодо функціонування зовнішньої реклами в тому числі, про що мав говорити представник фірми “АСПО” Андрій Воробйов) потребують для розв’язання кворуму. Для забезпечення такого доведеться проводити ротацію складу РП. Для цього секретар РП пильнуватиме явку.