Бізнес і підприємництво – шлях до самореалізації

У першу неділю вересня відзначають своє професійне свято підприємці. Ніжин, так історично склалося, завжди був на перехресті торгівельних шляхів, був торгівельним містом, статус якого зберіг і до цього часу. Сьогодні в місті нараховується 19 середніх підприємств, 142 малих і більше трьох тисяч фізичних осіб-підприємців.

Наша розмова з головою  Ради директорів Громадської спілки «Асоціація  розвитку льонарства і коноплярства України», головою Благодійного фонду «Ніжен»,  членом Асоціації «Об’єднання підприємств Ніжинщини», головою Ніжинського товариства «Просвіта», заступником голови Чернігівського обласного об’єднання товариства «Просвіта», головою Ради підприємців при Ніжинській міській раді, успішним підприємцем, меценатом Миколою Шкурком.

-    Миколо Пантелійовичу, як Ви оцінюєте стан підприємництва в Ніжині?

-    Якщо говорити про стан підприємництва, розвитку бізнесу в Ніжині, то варто з чимось порівнювати. Нещодавно я був у Глухові, Кролевці, що на Сумщині. Ці міста не є райцентрами, такий статус у зв’язку з процесом децентралізації вони втратили, проте, є з великою історичною спадщиною, схожі на Ніжин. Я помітив, на відміну від Ніжина – ці два міста перебувають в інертному, депресивному стані, з точки зору підприємництва. З чого це видно? Магазини, інші заклади малого бізнесу втратили свою привабливість для споживача. Плитка на тротуарах дуже пощерблена, таблички на торгівельних закладах не оновлюються, інші ж заклади взагалі зачинені, не працюють. Відчувається, що це вже роками міста перебувають в депресивному стані, зокрема малий бізнес. У Ніжині, на щастя, ми цього не спостерігаємо. Звичайно, щось у місті закривається, щось відкривається – це нормально. Але Ніжин оновлюється. На мою думку, процес децентралізації дуже вплинув на ці містечка, адже вони втратили статус районного центру,  зокрема, на розвиток бізнесу. Ніжин у цьому відношенні виграв і підсилив в свої позиції.

Часто порівнюють Ніжин із Черніговом. Проте, мій близький знайомий наголошує, що Чернігів – це яскрава картинка, а подивіться на його економіку. Чернігів став заручником геополітичних  процесів  і опинився в закутку. Область прикордонна і розвивалася за рахунок прикордонної торгівлі. Зокрема з Білоруссю. Ніжин же зберіг свій статус торгівельного і інвестиційно привабливого міста. І в нього прийшли інвестори. Це і Баришівська зернова компанія, «Дружба-Нова», олійжиркомбінат, наше підприємство ПВКФ «Сяйво» та інші, які захотіли вести бізнес тут, у Ніжині. Лише ми в 2016 році інвестували в розвиток нашого виробництва  1 млн. доларів, а в цьому році плануємо інвестувати вже 1 млн. євро. І це малий бізнес,  це є розвиток бізнесу. На жаль, великого бізнесу в місті немає. Це підприємства, де працює більше 500 чоловік. Власне, мікро, малий і середній бізнес існують у місті. На ньому і тримається Ніжин. Наше мале підприємство здійснює великі інвестиції.

У нас співвідношення між кількістю ФОП та підприємств-юросіб в п’ять разів гірше, ніж у Чернігові. Адже наповнення бюджету міста залежить від сплати ПДФО, наявності робочих місць, а їх більше в юросіб.

-    Які є проблеми в підприємців міста.

-    Найперше, це нерівні умови ведення бізнесу, несправедлива конкуренція. Наприклад, торгівля алкогольними виробами заборонена після 22-00. Біля магазинчика є майданчики із столиками. От і розберися, це бар чи магазин. Гібридна торгівля. І таких прикладів вдосталь. Все-таки  в Ніжині немає пріоритету для власного бізнесу. У нас торгівля переважно заїжджа. Вони не є резидентами і не зацікавлені в розвитку міста, де реалізують свої бізнесові інтереси. Тож немісцевим важко пред’явити претензії, та вони на них і не реагують. Є  в  Ніжині своя місцева мережа аптек і є інші бізнесові структури, які зареєстровані в місті і тут розвиваються.

Що стосується підприємств середнього і малого бізнесу, то тут є проблема. Вони потребують особливої системної уваги і підтримки з боку органів місцевого самоврядування, яке, на жаль,  опікується тільки комунальними підприємствами.

-   За роки роботи в Раді підприємців чим можете похвалитися. Що вдалося зробити, що ні? Над чим працюєте?

-   Рада підприємців започаткувала свою роботу вісім років тому. За цей час змінилося кілька складів її членів. Працювали з різним успіхом. І лише зараз нам вдалося  дещо вдосконалити нормативну базу, яка дозволить ефективно діяти Раді підприємців,  зокрема це взаємні  зобов’язання між Радою підприємців і міською радою. Нині напрацьовуємо зміни до Положення про Раду підприємців, де прописуємо, щоби членами Ради підприємців були не окремі ФОПи, а  представники певних груп,  об’єднань, зокрема професійних. Наприклад, щоб члени представляли асоціацію, громадську організацію або просто групу – щонайменше з п’яти осіб-підприємців. Хочемо, щоб  окрема людина представляла інтереси в Раді не свої персональні, а певного напрямку діяльності. Наприклад, рестораторів, торгівців певними товарами, надавачів послуг.

-   А конкретні приклади, коли Рада підприємців відстоювала інтереси місцевого бізнесу.

-   Звичайно, приклади є. Був випадок, коли до нас звертався відомий місцевий підприємець Валерій Козирєв, бо хотіли достроково припинити договір  оренди найстарішої аптеки на Лівобережжі. Спільно ми відстояли, звернулися з клопотанням до міської влади надати можливість працювати до кінця терміну. Питання було вирішено позитивно. Ми проводили бізнес-форуми, Велике купецьке зібрання, створили групу в соціальних мережах, де ми спілкуємося,обговорюємо проблеми. Ми проведемо «круглий стіл» стосовно створення «Школи підприємництва». На жаль, пандемія внесла свої корективи в роботу Ради підприємців.

-   Як можна стати членом Ради підприємців, що для цього треба?

-   Вступити до нашої Ради не складно. Необхідно надати витяг із протоколу об’єднання, яке делегує свого представника, копію свідоцтва про легалізацію об’єднання. Ми хочемо спростити цю процедуру. Прикро, що депутати не проголосували стосовно ротації членів у Раді підприємців. Сподіваємося, що питання буде вирішене.

-   Що заважає розвитку бізнесу в Ніжині?

-   Якщо не брати до уваги закон про впровадження касових апаратів для  мікробізнесу, хоча він прийнятий майже двадцять п’ять років тому, що мало б зробити бізнес  прозорим і вивести з тіні, то заважає інертність наших підприємців, не бажання об’єднуватися, щоб вирішувати спільні  проблемні питання. Кожен ФОП живе і працює сам по собі. Ще з часів Магдебурзького права, коли ти є членом відповідного цеху чи напрямку, то  там і працює свій кодекс. У Ніжині, на жаль, немає й досі загального кодексу поведінки підприємця. А хотілося б його мати.

Звичайно, в Ніжині на сьогодні дуже слабка інфраструктура підтримки підприємництва. Колись був заснований Фонд підтримки підприємництва, нині він ліквідований. Можливо, його варто було б перезавантажити і примусити працювати по-новому. Необхідно створити Школу підприємництва, що наша Рада й має на меті.

-    Що для Вас бізнес?

-    По-перше, бізнес це самореалізація людини. Одна з ознак успішності – це участь підприємця у меценатстві й благодійності. Якщо підприємець має можливість допомогти не просто певній фізособі, а громаді реалізувати певні проєкти. Якщо у людини немає бажання допомагати громаді, то такій людині треба поспівчувати.

Із самого початку я був націлений на допомогу, меценатство, то ж і був створений наш Благодійний фонд «Ніжен». А це надихає на успіх, на самореалізацію. Я вважаю, що я досяг своїх вершин. Багато проєктів реалізовано за підтримки і сприяння нашого Благодійного фонду «Ніжен». Закликаю молодь, молодих бізнесменів започатковувати підприємництво в Ніжині, адже  в наш час діджиталізації це не складно. Братися і самореалізовуватися, платити податки в Ніжині.

-    Як ви відпочиваєте, адже Ви багато працюєте? Як повинен відпочивати бізнесмен?

-     Відпочинок мій полягає у зміні занять. Я вже можу собі дозволити дещо інший графік роботи. Міцно стоять на ногах мої сини. Вони мені допомагають. Я люблю ходити пішки містом, спілкуватися з ніжинцями, виїжджати з дружиною на природу, на Десну, Сейм, бувати в Батурині. Навантаження сам розподіляю. Спеціального відпочинку я не бачу. Люблю взимку покататися на лижах.

Отримую велике  моральне задоволення від своєю діяльності. Це надихає і не потребує якихось  компенсаторів від депресії.

-   Ваші побажання підприємцям міста.

-   У першу чергу,  мікропідприємцям – знайти свою неповторну нішу і бути найкращими, стати фахівцем високого ґатунку в своїй справі. Не бійтеся помилитися, впасти і знайти сили піднятися. Адже підприємництво це нелегка дорога. Будьте оптимістами, любіть наше місто, любіть людей, займайтеся благодійністю! Будьте успішними!

-   Дякую за цікаву бесіду, Зі святом Вас, Миколо Пантелійовичу!

Валерій Кичко, Ніжинська міська газета «Вісті»